Dla klientów

Psychoterapeuta KielceNiezależnie od tego, w jakim celu chcą Państwo skorzystać z usług psychologa bądź psychoterapeuty, warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przed wyborem konkretnej osoby.

Tytułu psycholog można używać po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku psychologia. Często termin ten jest nadużywany przez osoby, które ukończyły różnego rodzaju kursy ze słowem „psycho” w nazwie. Rzetelny specjalista nie odmówi okazania się stosownym dyplomem. Ze względu na to, że psychologia jest bardzo zróżnicowaną nauką warto wybrać psychologa specjalizującego się w odpowiedniej dziedzinie. Dla przykładu psycholog rozwojowy pracujący z dziećmi i młodzieżą niekoniecznie będzie specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego dorosłych. Bardzo istotne dla decyzji o współpracy z danym psychologiem są informacje na temat jego dotychczasowych doświadczeń zawodowych. Podobnie jak przy udokumentowaniu wykształcenia także tutaj uczciwy specjalista chętnie udzieli tego rodzaju informacji.

Zdecydowanie trudniej ustalić czy osoba tytułująca się jako psychoterapeuta faktycznie nim jest. Istnieją bowiem liczne szkolenia, kursy, instytuty i organizacje, które posługują się tym określeniem bez dbałości o jakość usług i dobro klientów. Sądzę, że najbezpieczniejsze będzie korzystanie z zasad, którymi kieruje się m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia. W myśl tych zasad psychoterapeuta to osoba, która ukończyła bądź jest w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego (najczęściej czteroletniego) akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne bądź Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W profesjonalnych gabinetach tego rodzaju zaświadczenie także jest do wglądu na życzenie. Nieodzowne jest posiadanie doświadczeń własnej psychoterapii oraz praca pod superwizją, czyli poddawanie się merytorycznemu nadzorowi certyfikowanego superwizora. Podobnie jak w przypadku współpracy z psychologiem zachęcam do zadawania pytań dotyczących posiadanych kwalifikacji i doświadczeń zawodowych psychoterapeuty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie korzystnie będzie je omówić w bezpośredniej rozmowie, co często uchroni przed narażeniem swojego zdrowia i zainwestowaniem środków w nieuczciwego „specjalistę”. Psychoterapia także posiada wiele rozmaitych szkół, z których nie każde podejście jest odpowiednie dla Państwa potrzeb. Warto omówić to z psychoterapeutą co często umożliwi bardziej efektywną i owocną współpracę.  

Zapraszam do gabinetu PsychoEksperts w Kielcach.